Olympiáda vo varení a jedení Bryndzových pirohov

Olympiada vo vareni Bryndzových pirohov
Olympiáda vo varení Bryndzových pirohov

Nultý ročník kulinárskeho podujatia, ktoré usporadúva oz Slovenský šport a oz Tradičná chuť regiónov Slovenska. Počas nedele 9.10.2016 sa maximálne 10 trojčlenných družstiev zúčastní v tuhom boji o pekné ceny. Keďže bryndza je pre náš región príznačná a halušiek sa navarilo všade neúrekom, my sme sa rozhodli pre inú bryndzovú špecialitu a tou sú Bryndzové pirohy. Variť sa budú netradične v kotlíku, slaninka sa bude opekať na dyme z dymovodu. Záujemcovia o súťaženie sa môžu prihlásiť na mrojik@zvolen.sk prípadne na 0903359254, kde Vám podáme aj bližšie informácie.

A ako to bude celé prebiehať? Po prezentácii (8:45 – 9:15) sa vylosuje poradie varenia. Variť bude najviac 5 družstiev naraz, ktoré začnú o 9:30. Od organizátorov si vyzdvihnete 0,5 kg bryndze,  1,5 kg uvarených zemiakov a drevo na kúrenie v kotlíku. Ostatné náradie si donesiete vlastné. Povolené nie sú žiadne sofistikované náradia (bližšie info v pravidla-pirohy2 – došlo k malej úprave pravidiel ). Založíte si ohník, pripravíte cesto …. a ďalej to už hádam poznáte. Cieľom je uvariť 2 kg pirohov. 0,5 kg bude pre hodnotenie odbornej poroty a ostatné tri pre divákov. Na všetko budú dohliadať rozhodcovia. Na celkové poradie bude mať vplyv nie len celkový čas varenia, ale aj chuť a vzhľad pirohov, či dodržiavanie hygieny. Celkový čas na varenie je max 1 hodina, čiže do 10:30, potom si upracete a o 11:00 štartuje varenie druhá partia družstiev. Za kvalitnú domácu bryndzu ďakujeme regionálnemu producentovi – rodinnej farme a salašu Knap. Udelená bude aj špeciálna cena. Na základe hlasovania divákov do pripravenej urny.

O 11:00 bude súbežne prebiehať pre deti Detská škola Varenia pod vedením vychýrenej kulinárskej odborníčky MVDr. Oľgy Luptákovej, ktorá s deťmi navarí Makové šúľance. Každé dieťa dostane peknú kuchársku zásteru. O 12:00 začne Škola zdravia „Vieš, čo ješ?“

Podujatím Vás bude sprevádzať ľudová hudba Detského folklórneho súboru Zornička a pre aktívnejších aj rodinná olympiáda, kde si rodičia so svojimi deťmi budú môcť vyskúšať rôzne voľné športové disciplíny.

Po vyhodnotení medzi 13:00 a 14:00 bude aktivita na námestí pokračovať športovými aktivitami. Uzavretie cyklosezóny doplní vystúpenie detských akrobatov na bicykloch z NovoCK Trial. Skvelé futbalové výkony Vám predvedú deti z MFK Zvolen.

Regionálny olympijské hrylogo_navrh-page-001logo-tradicna-chut-page-001

Posted by kjorik

This article has 2 Comments

    1. Dúfame, že sa podujatie vydarí, keďže je to prvý ročník. Respektíve nultý… Myslím,že by mohla vzniknúť pekná tradícia.

Comments are closed.