Olympiáda vo Varení bryndzových pirohov

Majstrovstvá vo varení pirohov 2019-page-001 (1)Minulý rok sme podporili občianske združenie Prístav Nádeje. Tento rok sme sa rozhodli pre spoluprácu s OZ Svetielko nádeje https://www.svetielkonadeje.sk/, ktoré sa venuje pomoci detským onkologickým pacientom a my ich podporíme finančnou zbierkou.

Ďalšou zmenou je, že podujatie presúvame do poobedňajších hodín. Presne o 15:00 začne varenie pirohov. O 15:30 vystúpi detský folklórny súbor Pyrťan zo Zaježovej. Malí Pyrťania sa prídu ukázať v nových krojoch. Po nich si budete môcť na hlavnom pódiu pozrieť ukážku výroby bryndze v podaní známeho Štefana Črepa. Približne o 16:20 vás zabavia prekrásne tóny Heligonkárov z Hontu. Ďalším atraktívnym programom bude vystúpenie Vojvodinských Slovákov žijúcich na Slovensku, účastníkov súťaže Zem Spieva, predstavia sa Vám Selenčanky. Chutné pirohy si budete môcť vychutnať pri pesničkách Ľudovej hudby Ľubomíra Paprčku. Nezabudnite, že pirohy treba vždycky ohodnotiť a to vhodením mince do pokladničky daného družstva. Na minciach určite nešetrite. Výťažok poputuje onkologicky chorým deťom, ktorým pomáha OZ Svetielko nádeje. Tento rok bude zavedený minimálny príspevok vo výške pre vás zanedbateľného, ale pre detičky veľmi potrebného 1 eura. Horná hranica stanovená nie je. Vyhodnotenie a odovzdanie symbolického šeku je naplánované na 18:00.


Podujatie je organizované vďaka podpore Banskobystrického samosprávneho kraja !!!


To však nie je všetko. Spoločne s varením súťažných družstiev, budú variť aj detičky 20190904_103523v Detskej škole varenia, o ktorú sa postará občianske združenie Tradičná chuť regiónov Slovenska na čele s MVDr. Oľgou Luptákovou,PhD. Detičky sa naučia variť makové šúlance. Každé dieťa obdrží krásnu zásterku s tematikou podujatia. Pre deti, ktoré variť nechcú, alebo to už perfektne vedia, budú pripravené Ľudové tvorivé dielne. Vyrobiť si budú môcť niečo zo šúpolia, drôtikov, či pekný košík. Aj tento rok si pre vás Centrum voľného času Domino pripravilo Rodinnú Olympiádu. Pre tých skôr narodených sa bude variť 100 litrov úžastného kotlíkového gulášu, čapovať pivko, burčiak či kofola.

DSC02755Súčasťou podujatia bude aj ľudový jarmok, kde budete môcť vidieť ručne vyšívané košele, háčkované hračky aj čelenky, ručne vyrobené bylinkové oleje, drevené výrobky a priamo na mieste sa bude vyrábať drevené koryto či zdobiť sladký perník. Ak by Vám však ani toto všetko nestačilo, tak po vyhodnotení budeme pokračovať v dobrej nálade a dúfam, že sa ku nám pridáte a zatancujete si s nami pri ľudovej hudbe Ľubomíra Paprčku. Áno, čaká vás ľudová veselica.

Príďte sa zabaviť a stráviť skvelé nedeľné popoludnie. Podujatím Vás bude sprevádzať známi “ovčiar” Štefan Črep

Nezabudnite, ide hlavne o dobrú zábavu a podporu dobrej veci. Výťažok bude venovaný na podporu OZ Svetielko nádeje.

Posted by kjorik